Çeker ocak

ÇEKER OCAK

EN-14175

Çeker ocaklar laboratuvar ortamında zararlı kimyasallara maruz kalmayı önlemek için tasarlanmıştır. Mikroorganizmalarla kullanılmak üzere tasarlanmamışlardır.Biyolojik denemelerde bu amaçla mikrobiyolojik güvenlik kabinleri kullanılmalıdır.

Çeker ocakların kullanıcıyı zararlı kimyasallara karşı koruması belli başlı etmenlere bağlıdır:

 • Başlangıç tasarımı ve minimum standartların karşılanması
 • Çeker ocakların diğer ekipmanlara, yerel hava akışına ve içerideki kullanıcıların hareket alanlarına göre yerleşimi
 • Çeker ocakların içerisine taşınan aktiviteler ve sonrasında çeker ocağın havalandırılması

Çeker ocağın kullanım kararı laboratuvar dizaynı esnasında profesyoneller tarafından risk analizleri yapılırken belirlenmelidir. Havalandırılan çeker ocaklar kimyasal kullanılan laboratuvarın çoğunda kullanılabilir. Standart çeker ocakların kullanımı daha düşük riskli kimyasal kullanılan laboratuvarlarda tercih edilebilir. Hidroflorik, perklorik ya da sıcak konsantrasyondaki mineral asitlerin kullanımında “yüksek performans” spesifik çeker ocakların kullanımı gerekmektedir.

Çeker ocaklar deneysel amaçlı üretilmiş olup kimyasal saklama depolama amaçlı kullanımı uygun değildir.

EN-14175 Nedir?

Çeker ocak laboratuvarların yapı taşlarından biridir.
EN 14175 standartlarında tasarlanması laboratuvar çalışanlarının güvenliği açısından zorunluluktur.

EN 14175 – 2 güvenlilik gerekleri de çeker ocak tasarımları ile sağlanmaktadır.
EN 14175 standardı 5 bölümden oluşur:

 • 14175-1 – Tanımlamalar ve ölçüler
 • 14175-2 – Güvenlik ve verimlilik
 • 14175-3 – Hava hızı test prosedürleri
 • 14175-4 – Saha da test
 • 14175-5 – Montaj ve bakım önerileri

EN-14175 Sertifikasını görüntülemek için tıklayınız.

Ölçüler

ÇEKER OCAKLAR

Çalışma ortamlarında, özellikle laboratuvarlarda tehlikeli miktar ve konsantrasyonlarda bulunan gaz, buhar, sıvı ve partikül halindeki zararlı maddeler, çalışanların sağlığını ve çevreyi tehdit eder. Buhar, gaz, tehlikeli karışımlar ve yoğunlaşmaların olduğu yerlerde, insan sağlığı ve çevre için her türlü önlemin alınması gerekir.Araştırma ve endüstri laboratuvarlarında çeker ocaklar: İşlevsellik, süreklilik, esneklik ve güvenlik olmak üzere birçok farklı özelliği birlikte taşımalıdır. Bu özellikleri bir bütün olarak içeren sistemler, ihtiyacınız olan sağlıklı çalışma ortamının garantisidir.İyi bir çeker ocağın yapısı ve hava emişi aşağıdaki durumlara karşı önleyici olmalıdır:

 

・ Çeker ocağın içindeki toksin ve zararlı kimyasal gazların çeker ocağın dışına çıkması,

・ Çeker ocağın içinde patlamaya yol açabilecek ortamların oluşması,

・ Kırılan cam eşyanın veya dökülen tehlikeli kimyasalların etrafa saçılması,

 

Delta Türkiye Çeker Ocaklar, birçok zararlı madde ve reaktif kullanılması ve farklı müşteri taleplerine yanıt verebilmek için, çeşitli alternatifler sunar. Tüm ürünler, profesyonel teknik bilgi, en yeni teknoloji ve tasarımla üretilir.

 

Standart, Asit, Düşük Tavanlı, Düşük Tezgahlı, Tezgah Üstü, Walk-In Çeker Ocak tipleri ile 1200, 1500 ve 1800 mm. genişliğinde, hava akış hızı izleme ve kontrol sistemi, TS EN 14175 standardının gereksinimlerini karşılayan sertifikalı çeker ocaklardır.


 

 • DÜŞÜK TEZGAHLI ÇEKER OCAKLAR

  TS EN 14175 standartlarına uygun sertifikalı Düşük Tezgahlı Çeker Ocaklar, yüksek test kurulumları veya cihazları için özel çeker ocak tasarımları gerektirir. Bu nedenle, düşük seviyeli çeker ocak tezgahları 500 mm.’lik yüksekliğe monte edilmiştir.Delta Türkiye Çeker Ocaklar, özel tasarımları ve hava kanalları aracılığıyla, üretim amacına uygun şekilde zararlı maddeler, gaz, buhar veya havada asılı kalan maddelerin laboratuvarın içine dağılmasını engeller. 

  Delta Türkiye düşük Tezgahlı Çeker Ocaklar, 2400 mm. / 2400 mm. yükseklikte ve1200 mm. / 1500 mm. / 1800 mm. genişlikte üretilir ve standart olarak hava akış kontrol ünitesi ile birlikte sağlanır. Bu sayede hava emişi de takip edilebilir.

   

  Düşük Tavanlı Çeker Ocaklar: Melamin iç kaplama, seramik çalışma ve/veya kompakt tezgah, su armatürü, lavabo, elektrik prizi, spor sistem tutuculu ve aydınlatmalıdır. Opsiyonel olarak, diğer armatürlerin (gazlar, saf gazlar vb.) ilaveleri de sisteme monte edilebilir.

   

  Çift teleskopik çerçevesi sayesinde, ön cam çeker ocağın yapısal yüksekliğini geçmez. İyi bir görüş alanı ve iki yanal kayar penceresi bulunmaktadır. Alt dolap ile düzenlenir.

   

   

  WALK-IN ÇEKER OCAKLAR

  TS EN 14175 standartlarına uygun sertifikalı WALK-IN Çeker Ocaklar: Laboratuvar veya çalışma alanlarında iç yükseklik gerektiren, doğrudan taban alanına yerleştiren test düzeneklerinin kurulumunda; çeker ocak içinden   taşınması gerekli cihazlar, aparatlar vb. durumlarda kullanılmalıdır. Yüksek test düzeneği ile çalışırken, özellikle çeker ocağın içinin iyi görülebilir olması önemlidir. 

  Delta Türkiye Çeker Ocaklar özel tasarımları ve hava kanalları aracılığıyla, üretim amacına uygun şekilde zararlı maddeler, gaz, buhar veya havada asılı kalan maddelerin laboratuarın içine dağılmasını engeller.

   

   Çeker Ocaklar; 2400 mm. yükseklikte ve 1200 mm. / 1500 mm. / 1800 mm. genişlikte üretilir ve standart olarak hava akış kontrol ünitesi ile birlikte sağlanır. Bu sayede hava emişi de takip edilebilir.

   

  Bu tip çeker ocaklarda çalışma tezgahı bulunmaz. Melamin iç kaplama, su armatürü, lavabo, elektrik prizi, spor sistem tutuculu ve aydınlatmalıdır. Çift teleskopik çerçevesi sayesinde ön cam çeker ocağın yapısal yüksekliğini geçmez. İyi bir görüş alanı ve iki yanal kayar penceresi bulunmaktadır. WALK-IN Çeker Ocaklar’da servisler ön panel yerine, dikey kontrol paneli üzerinden kontrol edilebilir.